Poprawne używanie przełożeń w rowerze.

Poprawne używanie przełożeń w rowerze.

Jeżeli posiadasz rower z przerzutką przednią oraz tylną  należy pamiętać aby nie krzyżować łańcucha . Co oznacza krzyżowanie łańcucha i jakie negatywne skutki powoduje taka jazda?... Krzyżowanie łańcucha jest to używanie przełożeń po skrajnych koronkach przednich oraz tylnich jednocześnie czyli. duża koronka z przodu duża koronka z tyłu oraz mała koronka z przodu i mała koronka z tyłu (1-7... 1-11, oraz 3-1,3-2, 3-3, 2-7,2-11) , jazda z takim krzyżowaniem znacznie zwiększa szybkość zużycia napędu co wiąże się z kosztami.

Jeżeli posiadasz rower z biegami w piaście należy pamiętać aby biegi zmieniać nie pedałując.

Prawidłowa jazda powinna rozpoczynać się od najmniejszych przełożeń, po rozpędzeniu sukcesywnie zmieniamy biegi ponieważ ruszanie z biegów wysokich również wpływa negatywnie na pracę przerzutki oraz haka rowerowego , co w skrajnych przypadkach powoduje wykrzywienie   haka czy łańcucha.

Pamiętajmy aby biegi zmieniać bez obciążenia , tzn. jadać pod górkę  mniejsze biegi wrzucajmy miedzy kolejnym pedałowaniem .

Częsta zmiana przełożeń wpływa pozytywnie na nasz napęd oraz wydłuża jego żywotność.

Po zakończonej jeździe najlepiej aby przerzutka tylna była w stanie najmniejszej koronki ( najwyższy bieg ) ponieważ sprężyna przerzutki nie naciąga się co wydłuża jej żywotność oraz poprawność działania.

Related Posts: